- Štítky blogu
- svíčky
- výroba svíček
- rady a tipy
- bezobalu
- dobrý skutek
- mýtus
- ekologie
- bez odpadu
- recyklace
Chcete se dozvědět něco víc ze světa svíček? Jednou za čas vám pošlu nejnovější články z blogu, novinky a zajímavosti z výroby, třeba i nějakou tu akci. A hlavně - nebudu vás zahlcovat, navíc se můžete z odběru kdykoli odhlásit.
Jak recykluji kalíšky od čajových svíček
Mým heslem je, že "spolu můžeme udělat svět hezčí, než byl včera". Když se každý, byť jen malým činem (např. tříděním odpadu), zasadí o zlepšení životního prostředí, bude hned na světě krásněji. No, teď píšu trochu jako eko maniačka, ale věřím, že i sbíráním kalíšků od čajovek se na tom zlepšení všichni podílíme. A teď už se podíváme, jak u nás recyklace probíhá.
1. Sběr kalíšků
S některými pravidelnými přispěvateli spolupracujeme už nějaký ten pátek. Zatím šlo vždy o osobní předání, připravuji ale také variantu pro ty z vás, kteří mají zájem prázdné kalíšky posílat.
Sbíráme jen kalíšky
- čisté (nemyslím čisté uvnitř, ale aby nebyly upatlané, začouzené)
- nepomačkané
- v minimálním stanoveném počtu - za určité počty kusů dáváme při osobním předání malé dárky jako poděkování, pro ty, kteří chtějí posílat poštou, máme nově RecyProjekt
2. Odstranění plíšku a zbytku vosku
Pokud jsou kalíšky nepomačkané, čisté a nepotřebují žádnou extra očistu, nasadím rukavice a začínám pracovat. Odstraním speciálním nářadím plíšek se zbytkem ohořelého knotu. Poté se vrhnu na vosk, po kterém nesmí zůstat ani stopa. Je to logické - většina čajovek se vyrábí z parafínu a Soyovky jsou svíčky z přírodního vosku, tudíž je pro mě nepřijatelné nechat tam jen ždibeček parafínu.
3. Dezinfekce
Na konci procesu je ještě nutno kalíšek z vnější části vydezinfikovat, aby byl superčistý a připraven pro dalšího majitele.
Po celé proceduře už stačí nachystat bavlněný knot, rozpustit vosk a svíčky jsou skoro na světě. :-)
P.S.: Tipy, jak chránit životní prostředí, pěkně zpracoval projekt wikiHow.