- Štítky blogu
- svíčky
- výroba svíček
- rady a tipy
- bezobalu
- dobrý skutek
- mýtus
- ekologie
- bez odpadu
- recyklace
Chcete se dozvědět něco víc ze světa svíček? Jednou za čas vám pošlu nejnovější články z blogu, novinky a zajímavosti z výroby, třeba i nějakou tu akci. A hlavně - nebudu vás zahlcovat, navíc se můžete z odběru kdykoli odhlásit.
Malý průvodce pálením svíček
Svíčky se v dnešní době vyrábí hlavně pro potěšení. Abyste si ale mohli užívat bezpečného relaxu a také aby vám svíčka hořela co nejdéle, je potřeba dodržovat některá doporučení.
Jako úplně první věc při koupi svíčky je přečíst si pokyny od výrobce. U nás v ČR není nutnost jakkoli svíčky testovat, nicméně správný výrobce své produkty otestuje a zkontroluje. Stejně jako my, vždy všechny kolekce a výrobní série vyzkoušíme a teprve poté můžou jít do prodeje a k vám domů.
Co zkontrolovat před KAŽDÝM zapálením svíčky?
1. Zkraťte knoty
Nejlépe na max. 0,5 cm. Pokud je knot delší, hoření a spalování svíčky je nerovnoměrné.
2. Vyberte vhodný povrch
Určitě nechcete riskovat, že se vám zničí nový dřevěný stůl. Zkontrolujte, zda plocha, na kterou chcete svíčku položit, je rovná, pevná a odolná teplu. Každá nádoba, ve které svíčka je, se časem zahřeje.
3. Mějte odstup mezi jednotlivými svíčkami
Nad svíčkou se tvoří horká pára, která se může vznítit, je-li v blízkosti další zdroj tepla. Mezi svíčkami proto mějte min. 8 cm odstup. Není také dobré, když v jedné místnosti hoří velké množství svíček, protože čím víc hořlavých předmětů, tím vyšší šance na vzplanutí.
4. Chraňte před dalšími tepelnými zdroji, zvířaty a dětmi
Neumisťujte svíčku blízko televize, topení, krbu apod. Pozor si dejte, pokud máte malé děti a domácí mazlíčky. Mohli by na sebe svíčku převrhnout!
5. Uchovávejte na chladném místě
Aby se vám vosk neroztavil, mějte svíčky schované na chladných a temných místech.
Při pálení svíčky
1. Nikdy nenechávejte hořící svíčku bez dozoru
Tohle je jedno z nejdůležitějších pravidel. Vždy se ujistěte, že v místnosti zůstane osoba, která hořící svíčku pohlídá.
2. Nedotýkejte se svíčky
To platí nejen pro samotnou nádobu, ale hlavně nestrkejte prsty do horkého vosku.
3. Pozor na nečistoty
Ve svíčce by nejlépe měl být jen vosk s knotem. Fler, Instagram, Pinterest a jiné jsou plné svíček ozdobených sušenými plody, bylinkami, květinami apod. Vypadá to krásně, ale tyto svíčky by měly sloužit pouze jako dekorace. Toto všechno je totiž hořlavé, cokoli ve svíčce navíc představuje potenciální riziko pro vznícení.
4. Svíčky z přírodních vosků palte maximálně 2-3 hodiny v kuse
Svíčka by neměla hořet déle než 2-3 hodiny. Čím delší hoření, tím vyšší riziko utopení knotu a jeho následné znemožnění zapálení. U parafínových svíček vždy vydržte, až se svíčka rozpustí až po okraje, pokud sfouknete moc brzo, začne se tvořit tzv. tunel a svíčka bude hůř hořet. U sójových se vytvoří tzv. tavný bazén až po cca 2. zapálení, v závislosti na velikosti nádoby.
5. Chraňte před průvanem
Svíčku umístěte mimo průvan, ventilátory apod. Může to způsobit nerovnoměrné hoření.
6. Větrejte
Při pálení svíček nezapomeňte větrat. Je to dobré nejen pro samotnou svíčku, která potřebuje kyslík, ale také pro vaše zdraví.
Jak správně uhasit svíčku?
Máte-li nehořlavé víčko, přikryjte svíčku ním. Pokud musíte sfouknout, tak foukněte rychle, krátce a úderně. Svíčku hlavně nikdy nehaste vodou.
Kdy ji uhasit? Když hoří špatně, má vysoký plamen, pokud kouří, odcházíte z místnosti apod.
Pokud jste dočetli až sem, blahopřeji, patříte mezi pár poctivých čtenářů. :-D Takové informace jsou možná nudné, ale chcete-li pálit bezpečně, měli byste si je jednou za čas oprášit. Svíčkám zdar!