- Štítky blogu
- svíčky
- výroba svíček
- rady a tipy
- bezobalu
- dobrý skutek
- mýtus
- ekologie
- bez odpadu
- recyklace
Chcete se dozvědět něco víc ze světa svíček? Jednou za čas vám pošlu nejnovější články z blogu, novinky a zajímavosti z výroby, třeba i nějakou tu akci. A hlavně - nebudu vás zahlcovat, navíc se můžete z odběru kdykoli odhlásit.
Vůně a esenciální oleje: přírodní = bezpečné?
Kdo by nemiloval vůně. Vůně jsou kouzelné, dokáží v nás vzbudit emoce a pomoci vybavit si vzpomínky. Jistě jste už někdy slyšeli o tom, že je lze rozdělit na přírodní esenciální (éterické) oleje (EO) a ty uměle vyrobené, syntetické. Víte ale, jaký je mezi nimi ještě rozdíl?
Esenciální oleje se často využívají v alternativní léčbě, aromaterapii, jako doplňková terapie pro podporu zdraví a životní pohody. Jsou to velmi koncentrované látky, extrakty rostlin, a proto byste je nikdy neměli používat vnitřně. EO lze vdechovat (inhalovat) a aplikovat na pokožku - pozor, pouze naředěné nosným olejem, např. mandlovým, olivovým, pupalkovým, zkrátka takovým, jaký vám vyhovuje. Takto je lze používat zejména pro zmírnění úzkosti, stresu, při bolestech hlavy, nespavosti, pro podporu koncentrace apod. Nejlepších výsledků dosáhnete při jejich používání ve studené nebo lehce teplé formě, nikoli pálením ve svíčkách. Esenciální oleje kvůli vysoké teplotě plamene i vosku degradují a při používání vysokého množství vůně mohou být i toxické.
Naproti tomu vonné oleje jsou směsí syntetických látek, může jít i o látky získané z rostlin či jejich směsi apod. Ty se nacházejí ve většině komerčních produktů, jako jsou osvěžovače, svíčky, drogerie, dezinfekce, toaletní papír, nápoje a ve spoooustě dalších. Takové vůně nemají žádný terapeutický účinek. Vonné oleje se nenanáší na pokožku, nejsou vhodné na masáže. Při koupi mýdel či svíček a olejů si dejte pozor na názvy jako vonný olej, vonná látka, parfém apod. Často jsou totiž v popisku uvedeny jejich terapeutické účinky, přitom žádný efekt na zdraví či psychickou pohodu člověka nemají. Nechci říct, že to výrobci uvádějí schválně, aby klamali zákazníka, spíš jsou neznalí a neuvědomují si rozdíly. Nebo hůř, může jim to být jedno, hlavně ať prodají a mají kšeft.
Tyto vůně ve svíčkách nejsou nebezpečné, pokud mají certifikáty kvality (např. IFRA) a jsou určeny do svíček. Takové používáme my.
Esenciální oleje se jako doplňková terapie používají už přes 5000 let. To je doba, co? Vždy mě fascinuje, jak naši předci byli moudří a uměli využít dary přírody. EO jsou aromatické sloučeniny extrahované z rostlin (nejčastěji listů, květů, kůry). To, že jsou přírodní ovšem automaticky neznamená, že jsou zcela bezpečné. Durman obecný je taky přírodní, a přitom jedovatý. Rostliny obecně obsahují velmi koncentrované látky, které mohou poškodit vaše zdraví, éterické oleje nevyjímaje. Pokud je však používáte správným způsobem, považují se za bezpečné. Jen opatrně, pokud je s vámi v místnosti osoba, pro kterou může mít vůně nežádoucí účinky (těhotné, děti, zvířata, astmatici apod.). Vždy dobře větrejte a nepoužívejte vůni déle než 60 minut. Při masážích a aplikaci na pokožku (zředěné) si vždy nejdřív udělejte test snášenlivosti, vyhnete se možné alergické reakci. Pozor také na kombinaci s léky. Pro osoby s vysokým tlakem není vhodný např. rozmarýn.
Jak se nenapálit při výběru esenciálního oleje?
Kupujte od ověřených prodejců/výrobců
Na etiketě či v popisku u výrobku hledejte botanické názvy rostlin (např. Lavandula officinalis)
Pozor na názvy vonný olej, olej do aromalampy apod.
Je dobré, pokud je u oleje uvedena extrakce rostliny - destilace párou či lisování
U nás nic netajíme, u vonných vosků je vždy uvedeno celé složení a dokonce i hlavní složky a možné alergeny olejů. Látky, které rozepisujeme (např. Limonene, Geraniol,...) jsou přirozeně se vyskytující látky v rostlině. Není naší povinností toto uvádět, ale prostě nám to přijde fér, samy nerady kupujeme zajíce v pytli a já jako alergik si hodně vybírám. Mnohdy přírodní vůně někoho dráždí víc než ty umělé. To je i důvod, proč se nezaměřujeme pouze na přírodní vůně, ale máme v nabídce i ty syntetické. Syntetika nutně neznamená zlo, pokud se používá v rozumném množství. Vyrábíme v bezpečných koncentracích, a proto se nemusíte bát, že vám naše svíčky a vonné vosky ublíží. Mnoho alergiků a citlivějších osob se domnívá, že je dráždí vůně, ve skutečnosti je to však mnohdy způsobeno hlavně parafínovým voskem. Navíc bychom byly rády, abyste si obecně více uvědomovali, co kupujete a že ne vše přírodní = automaticky pro každého bezpečné.
Vůním zdar!
Malá zajímavost na závěr: většina esenciálních olejů ve svíčkách při pálení ztrácí aromaterapeutické účinky. Některé oleje jsou natolik náchylné na teplotu, že se stávají toxickými. To byste do přírodních eko bio svíček neřekli, že? Při výrobě svíček by výrobci měli používat pouze oleje, které jsou určeny přímo pro výrobu svíček, bohužel se stále více setkávám s tím, že se prodávájí svíčky s klasickými EO a takové se někdy mohou stát nebezpečnými, o ekologičnosti nemluvě. O tom ale zase příště :-)
Zdroje: litupcandleco.com, healthline.com, medicalnewstoday.com, Praktická aromaterapie - Barbora Nováková, Zbyněk Šedivý