- Štítky blogu
- svíčky
- výroba svíček
- rady a tipy
- bezobalu
- dobrý skutek
- mýtus
- ekologie
- bez odpadu
- recyklace
Chcete se dozvědět něco víc ze světa svíček? Jednou za čas vám pošlu nejnovější články z blogu, novinky a zajímavosti z výroby, třeba i nějakou tu akci. A hlavně - nebudu vás zahlcovat, navíc se můžete z odběru kdykoli odhlásit.
3 mýty o svíčkách #1
Po internetu kolují různé zprávy, ať už pravdivé či přikrášlené. My se dnes podíváme na zoubek nejčastějším mýtům, na které narazíte poměrně často.
Mýtus č. 1: SÓJOVÝ VOSK JE ROZPUSTNÝ VE VODĚ
Bohužel s tímto se na internetu setkáváme stále častěji. Ano, sójový vosk můžete vyčistit z koberce nebo stolu teplou vodou a mýdlem, ale určitě se vám ve vodě nerozpustí - takže jej nevylévejte do dřezu či umyvadla.
Sójový vosk je vlastně hydrogenovaný sójový olej, a o oleji víme, že se ve vodě rozpustit nedá.
Mýtus č. 2: SVÍČKY ZE SÓJOVÉHO VOSKU JSOU ZDRAVÉ, PROTOŽE NEVYTVÁŘEJÍ SAZE
O žádné svíčce se nedá říct, že je vyloženě zdravá. Všechny do jedné při spalování vypouští nějaké množství látek (uhlík). Některé víc, některé míň. Záleží na tom, zda jde o svíčku vonnou či bez parfemace, jestli byla zvolena správná velikost knotu + jej před každým zapálením zkracujete apod.
To však neznamená, že jsou kvůli tomu svíčky škodlivé. Pokud je svíčka VYROBENA a PÁLENA správně, bude hořet čistě a bezpečně. A i když jednou zapomenete zastřihnout knot a plamen začne blikat a vypouštět malé množství sazí, není to žádná tragédie. Dá se to přirovnat ke kouři produkovaném oleji při smažení. Saze ze svíček navíc mají jiné chemické složení než saze ze spalování nafty, benzínu apod.
Když si to shrneme: svíčky obecně z jakéhokoli vosku nejsou zdraví škodlivé, pokud se dodržují určité zásady. Mrkněte na Malého průvodce pálením svíček.
Mýtus č. 3: SVÍČKY S ESENCIÁLNÍMI OLEJI JSOU LEPŠÍ A ZDRAVĚJŠÍ
Teď asi šokuji mnoho lidí, kteří si svíčky s esenciálními oleji (EO) kupují v domnění zdravějšího (a často i aromaterapeutického) pálení. Považuji však za důležité tento nešvar zmínit. Problematika je obsáhlá, ale nebojte, vezmu to hopem a tomuto tématu se budeme věnovat později v samostatném článku.
EO bohužel nejsou uzpůsobeny teplotám, které vznikají při pálení svíčky. Účinné látky, kvůli kterým EO používáme, se vlivem vysoké teploty zničí a výpary pak mohou být leckdy toxické, některé se ve vyšší koncentraci mohou dokonce vznítit.
Ve svíčkách by měly být použity jen ty vonné esence a přírodní silice, které byly vyrobeny za účelem spalování ve svíčkách a byly podrobeny zkouškám ve vysokých teplotách. Vždy ale hledejte takové vůně, které neobsahují parabeny a další škodlivé látky! Nejlépe, pokud mají certifikát IFRA. Teprve potom se můžeme bavit o bezpečných esencích.
"Přírodní" podle vonných standardů nemusí nutně znamenat bezpečné použití a "syntetické" je zase často nespravedlivě odsuzováno jako "špatné". Člověk, alergický na určité přírodní látky, může dát přednost právě těm syntetickým nebo čisté svíčce bez parfemace. Syntetické vůně jsou navíc často udržitelnější volbou vzhledem k množství zdrojů potřebných k vytvoření éterického oleje (např. na 1 kg levandulového oleje je potřeba 150 kg levandule). EO jsou cennou surovinou, kterou by se nemělo plýtvat a ekologicky smýšlející člověk se nad tímto pozastaví.
Nikoho tímto nechci odrazovat od koupě svíček s esenciálními oleji, každý má možnost svobodného rozhodnutí. Sama EO miluju, jsou to skvělí pomocníci, jen je doporučuji používat ve vhodné formě - mírně teplé a studené (difuzér, aromalampa, rozprašovač,...). Jen tak si zachovají své unikátní vlastnosti.
Svíčky mají za úkol rozzářit vaše domovy a vytvořit příjemnou atmosféru, rozdávat radost a pohodu. Tak si jejich přítomnosti užívejte :-)